Finals Week Reduced Schedule (12/10-12/14) 

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SUNRISE CYCLING  
6:30 AM 
50 min, Adam (CS)

SUNRISE YOGA 
6:30 AM 
50 min, Pam (MP7)

 

SUNRISE CYCLING  
6:30 AM 
50 min, Adam (CS)

TAI CHI
9:30 AM 
50 min, Nancy (MP6)

BODY SCULPT  
8:00 AM 
50 min, Ellie (MP1)

 

GENTLE YOGA 
9:30 AM 
50 min, Enrique (MP7)

YOGA FLOW
12:00 PM 
50 min, Erica (MP7)

CYCLING
12:00 PM 
50 min, Maggie (CS)

ZUMBA
12:00 PM 
50 min, Jenny (MP7)

BOOTCAMP
12:00 PM 
50 min, Kristina (M)

STEP & SCULPT
12:00 PM 
50 min, Whip (MP1)

WATER FITNESS
12:15 PM 
45 min, Alisa (REC)

DEEP WATER FITNESS
12:00 PM
45 min, Alisa (A)

 

DEEP WATER FITNESS
12:00 PM 
45 min, Alisa (A)

YOGA FLOW
12:00 PM 
50 min, Erica (MP7)

 

PIYO
4:30 PM 
50 min, Alissa (MP7)

 

 

CYCLING
4:30 PM 
50 min, Andres (CS)

BARRE
5:30 PM 
50 min, Anna (MP6)

YOGA FLOW
5:30 PM 
50 min, Erica (MP7)

TAI CHI
5:30 PM 
50 min, Nancy (MP6)

POWER YOGA
5:30 PM 
50 min, Marisa (MP7)

ZUMBA
5:30 PM 
50 min, Marcela (MP5)

CYCLING
5:30 PM 
50 min, Laura (CS)

 

 

 

 

STEP & SCULPT
6:30 PM 
50 min, Michaela (MP1)

CYCLING
6:30 PM 
50 min, Erica (CS)

 

 

BARRE
6:30 PM 
50 min, Ellie (MP6)

 

20/20/20
7:30 PM 
50 min, Alissa (MP1)

CYCLING
7:30 PM 
50 min, Cylie (CS)

ZUMBA
7:30 PM 
50 min, Genevieve (MP1)

ZUMBA
8:45 PM 
45 min, Marcela (MP5)

 

 

WINTER BREAK SCHEDULE 2018 - 2019

MONDAY 12/17

TUESDAY 12/18

WEDNESDAY 12/19

THURSDAY 12/20

FRIDAY 12/21

TAI CHI
9:30 AM 
50 min, Nancy (MP6)
SUNRISE CYCLING
6:30 AM 
50 min, Adam (CS)
TAI CHI
9:30 AM 
50 min, Nancy (MP6)
CYCLING
12:00 PM 
50 min, Maggie (CS)
BOOTCAMP
12:00 PM 
50 min, Maggie (M)
CYCLING
12:00 PM 
50 min, Jenny (CS)
TREADMILLS & SCULPT
12:00 PM 
50 min, Whip (MP7)
ZUMBA
12:00 PM 
50 min, Marcela (MP7)
BOOTCAMP
5:30 PM 
50 min, Erica (M)
POWER YOGA
5:30 PM 
50 min, Stacey (MP7)
YOGA FLOW
5:30 PM 
50 min, Erica (MP7)
ZUMBA
5:30 PM 
50 min, Marcela (MP7)
BELLYDANCE
6:30 PM 
50 min, Marcela (MP7)
CYCLING
6:30 PM 
50 min, Erica (CS)
ZUMBA
6:30 PM 
50 min, Genevieve (MP7)

WEDNESDAY 1/2

THURSDAY 1/3

FRIDAY 1/4

SUNRISE CYCLING
6:30 AM 
50 min, Adam (CS)
YOGAHIIT
12:00 PM 
50 min, Pam (MP7)
ZUMBA
12:00 PM 
50 min, Marcela (MP1)
CYCLING
12:00 PM 
50 min, Kristina (CS)
TAI CHI
5:30 PM 
50 min, Nancy (MP6)
CYCLING
5:30 PM 
50 min, Lilly (CS)
CYCLING
6:30 PM 
50 min, Lilly (CS)
YOGA FLOW
6:30 PM 
50 min, Pam (MP7)

GROUP X SCHEDULE SPRING 2019

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SATURDAY

SUNRISE CYCLING
6:30 AM 
50 min, Marisa (CS)
SUNRISE CYCLING
6:30 AM 
50 min, Adam (CS)
YOGAHIIT
6:30 AM 
50 min, Pam (MP7)
SUNRISE CYCLING
6:30 AM 
50 min, Alissa (CS)
CYCLING
9:00 AM 
50 min, Rotating (CS)
BODY SCULPT
8:00 AM 
50 min, Ellie (MP1)
CYCLING
8:00 AM 
50 min, Emily (CS)
YOGA FLOW
8:00 AM 
50 min, Kristina (MP7)
YOGA
10:00 AM 
50 min, Rotating (MP5)
TAI CHI
9:30 AM 
50 min, Nancy (MP6)
20/20/20
9:30 AM 
50 min, Emily (MP1)
YOGA FOUNDATIONS
9:30 AM 
50 min, Jess (MP7)
VIDEO CYCLING*
9:30 AM 
45 min, (CS)
MINDFUL MEDITATION *
10:30 AM 
30 min, (MR)
BODY SCULPT
12:00 PM 
50 min, Maggie (MP1)
CYCLING
12:00 PM 
50 min, Maggie (CS)
BOOTCAMP
12:00 PM 
50 min, Payton (M)
PIYO
12:00 PM 
50 min, Jenny (MP7)
BODY SCULPT
12:00 PM 
50 min, Whip (MP1)
WATER FITNESS
12:15 PM 
45 min, Alisa (Rec)
DEEP WATER FITNESS
12:00 PM 
45 min, Alisa (A)
YOGA FLOW
12:00 PM 
50 min, Erica (MP7)
DEEP WATER FITNESS
12:00 PM 
45 min, Alisa (A)
  MINDFUL MEDITATION *
12:00 PM 
30 min, (MR)
MINDFUL MEDITATION *
4:00 PM 
30 min, (MR)
MINDFUL MEDITATION *
4:00 PM 
30 min, (MR)

SUNDAY

PILATES
4:30 PM 
50 min, Rachel (MP6)
TABATA & CORE
4:30 PM 
50 min, Rushelle (MP1)
TURBOKICK
4:30 PM 
50 min, (MP1)
BARRE
4:30 PM 
50 min, Ellie (MP6)
WEEKEND WEIGHTS
5:30 PM 
50 min, Rotating (MP1)
CYCLING
4:30 PM 
50 min, Laura (CS)
YOGA FOUNDATIONS
4:30 PM 
50 min, Madeline (MP7)
YOGA FLOW
4:30 PM 
50 min, Darah (MP7)
DANCE FITNESS
6:30 PM 
50 min, Rotating (MP5)
BARRE
5:30 PM 
50 min, Anna (MP6)
CYCLING
5:30 PM 
50 min, Becca (CS)
TAI CHI
5:30 PM 
50 min, Nancy (MP6)
YOGA FOUNDATIONS
5:30 PM 
50 min, Anna (MP7)
ZUMBA
5:30 PM 
50 min, Marcela (MP5)
YOGA FOUNDATIONS
7:30 PM 
50 min, Darah (MP7)
WERQ DANCE FITNESS
5:30 PM 
50 min, Abby W (MP7)
BODY SCULPT
5:30 PM 
50 min, Jess (MP1)
20/20/20
5:30 PM 
50 min, Cylie (MP1)
STEP & SCULPT
5:30 PM 
50 min, Michaela (MP1)
CYCLING
5:30 PM 
50 min, Andres (CS)
TABATA & CORE
5:30 PM 
50 min, Abbey G (MP1)
ZUMBA
5:30 PM 
50 min, Anna (MP5)
CYCLING
5:30 PM 
50 min, Lilly (CS)
YOGA FOUNDATIONS
6:30 PM 
50 min, Kelsey (MP7)
BARRE
6:30 PM 
50 min, Michaela (MP6)
TRAP YOGA
6:30 PM 
50 min, Marisa (MP6)
PILATES
6:30 PM 
50 min, Michaela (MP6)
CYCLING
6:30 PM 
50 min, Erica (CS)
WERQ DANCE FITNESS
6:30 PM 
50 min, Marisa (MP1)
BARRE
6:30 PM 
50 min, Anna (MP6)
YOGA FLOW
6:30 PM 
50 min, Kelsey (MP7)
20/20/20
6:30 PM 
50 min, Alissa (MP1)
YOGA FLOW
6:30 PM 
50 min, Pam (MP7)
BODY SCULPT
6:30 PM 
50 min, Abbey G (MP1)
CYCLING
6:30 PM 
50 min, Payton (CS)
DEEP WATER FITNESS
7:00 PM 
45 min, Kelly (A)
DEEP WATER FITNESS
7:00 PM 
45 min, Kelsey (A)
MINDFUL MEDITATION
6:30 PM 
30 min, Macy (MR)
ZUMBA
7:30 PM 
50 min, Genevieve (MP1)
20/20/20
7:30 PM 
50 min, Abby W (MP1)
YOGA FLOW
7:30 PM 
50 min, Jasica (MP7)
WERQ DANCE FITNESS
7:30 PM 
50 min, Abbey G (MP7)
YOGA FLOW
7:30 PM 
50 min, Pam (MP7)
CYCLING
7:30 PM 
50 min, Cylie (CS)
CYCLING
7:30 PM 
50 min, Laura (CS)
PIYO
8:30 PM 
50 min, Alissa (MP7)
MINDFUL MEDITATION
7:30 PM 
30 min, Macy (MR)
ZUMBA
8:45 PM 
45 min, Marcela (MP5)

Location Key:

  • CS-Cycle Studio
  • A-Boilermaker Aquatic Center
  • M-Mezzanine
  • MAC-Multipurpose Activity Court
  • MP1-Multipurpose Room 1
  • MP5-Multipurpose Room 5
  • MP6-Multipurpose Room 6
  • MP7-Multipurpose Room 7
  • MR: Mindfulness Room
  • REC-Rec Pool
  • * Indicated no Group X Pass Required 
h

Purdue University, Recreation & Wellness, West Lafayette, IN 47907 (765) 494-3109

© 2016 Purdue University | An equal access/equal opportunity university | Copyright Complaints

If you have trouble accessing this page because of a disability, please contact Student Life Marketing here.