Purdue signature

May 1, 2014

Graduate students honored for teaching excellence

Graduate students were honored Wednesday (April 30) at the 16th Annual Celebration of Graduate Teaching Excellence, hosted by the Office of the Provost, Teaching Academy, Graduate School and the Center for Instructional Excellence.

The Graduate School Excellence in Teaching Award is the highest honor Purdue gives to a graduate student. Selected students must show excellence in mentoring and teaching undergraduate and/or graduate students, and have proven leadership and accomplishments outside of the classroom in service and outreach as well as scholarly presentations and publications.

The 2014 recipients of the Graduate School Excellence in Teaching Award are Lindsey Anderson, Communication; Susan (Niki) Ritchey, Mechanical Engineering; and Kyle Vealey, English.

The event also recognized graduate students who earned Teaching Academy Graduate Teaching Awards, Graduate Instructional Development Certificates (GIDC), Graduate Teaching Certificates (GTC), and Advanced Graduate Teaching Certificates (AGTC).

* The recipients of the Teaching Academy Graduate Teaching Award are:
Lindsey B. Anderson, Communication
Andrew Balmos, Electrical and Computer Engineering
Joanna Benskin, Comparative Literature
Alden Black, Aeronautics and Astronautics Engineering
David Blasing, Physics
David Boussios, Agricultural Economics
Greg Bowen, Linguistics
Janie Brennan, Chemical Engineering
Anna Brezden, Chemistry
Michael R. Brownstein, Political Science
Nathan Harrison Burow, Computer Science
Kyle Chamberlain, Chemistry
Steven A. Dale, Industrial and Physical Pharmacy
Kelly-Ann Dixon Hamil, Statistics
Amy L. Elliot, English
Caitlin E. Falcone, Chemistry
Mahsa Fardisi, Entomology
Jeremy Fuller, Mathematics
Christopher C. Gaulke, Hospitality and Tourism Management
Patricia E. Gettings, Communication
Sara Ghassemifar, Basic Medical Sciences
Soham Ghosh, Mechanical Engineering
Hongji Gui, Horticulture and Landscape Architecture
James He, Computer Graphics Technology
Marisol Herrera-Perez, Agricultural and Biological Engineering
Barry C. Hill, Health and Kinesiology
Katharine Horzmann, Comparative Pathobiology
Amber Marie Jarnecke, Psychological Sciences
Alice Jou, Electrical and Computer Engineering
Anju Karki, Biological Sciences
Rachel Koch, Botany and Plant Pathology
Adrie A. Koehler, Curriculum and Instruction
Rahul Kumar, Mechanical Engineering
Quincy Daker Law, Agronomy
Breanne Lawler, Speech, Language, and Hearing Sciences
Craig Locker, Technology Leadership and Innovation
Katie Elizabeth Lowe, Human Development and Family Studies
Mary McCall, English
Paul McCormick, Art and Design
Michelle Medeiros, Languages and Cultures
Kenneth Dawayne Melton, Nursing
Olivia Miller, Earth, Atmospheric, and Planetary Sciences
Robert Craig Morris, Sociology
Jesse Murphy, Biochemistry
Quang Nguyen, Civil Engineering
Marwa A. Noureldin, Pharmacy Practice
Stefanie L. O'Neal, Health Sciences
Ben Pauli, Forestry and Natural Resources
Lindsey Payne, Environmental and Ecological Engineering
Charles W. Peak, Biomedical Engineering
Jeff Perry, History
Aaron Pleitner, Food Science
Alexander Plotkowski, Materials Engineering
Rohit Ranchal, Computer Science
Kelsey Ronan, English
Saverio J. Rotella, Aeronautics and Astronautics
Kevin Rotz, Mathematics
Lee Rynearson, Engineering Education
Pamela Kristina Sari, Anthropology
Paul Schmitt, Chemistry
Jason Segura, Biological Sciences
Zhuohua Shen, Mechanical Engineering
Elena Shvidko, English
Indraneel Sircar, Mechanical Engineering
Sebastian Soto Ortiz, Building Construction Management
Lauren A. Sperlak, Aviation Technology
Shalyse Tindell, Animal Sciences
Ram Anand Vadlamani, Nuclear Engineering
Baback Vaziri, Industrial Engineering
Melissa A. Voigt, Youth Development and Agricultural Education
Haoyu Wang, Physics
Natalia Washington, Philosophy
Christina Weiler, Languages and Cultures
James R. Woods, Medicinal Chemistry and Molecular Pharmacology
Huanren Zhang, Economics
Yongheng Zhang, Mathematics
David P. Zilz, Electrical and Computer Engineering

* Graduate students who earned the Graduate Instructional Development Certificate are:
Wai Chan, Human Development and Family Studies
Natalie Chin, Agricultural and Biological Engineering
Lyndsey Herdzina-Huss, Nutrition Science
Wei Lu, English / Comparative Literature

* Those who earned the Graduate Teacher Certificate are:
Nusta Carranza Ko, Political Science
Shi Wah Choong, Chemistry
Alison Coulter, Forestry and Natural Resources/Ecological Sciences Engineering
David Coulter, Forestry and Natural Resources
Tara Phyllis Driscoll, Biological Sciences and Pharmacy Practice
Heather Noel Fedesco, Communication
Lauren Hearit, Communication
Erica Hegland, Speech, Language, and Hearing Sciences
Brienna Larrick, Nutrition Science
Ziyu Long, Communication
Parul Malik, Communication
Paul McCormick, Art and Design
Jenna McNallie, Communication
Brittney Rachele Miller, Mathematics
Soon Seok Park, Department of Sociology
Doug Pruim, Communication
Shiva Rahmanikhanghahi, Languages and Cultures
Sara Reagan, Agronomy
Jason Roth, Agronomy
Hannah Sasser, Curriculum and Instruction
Yumiko Tashiro, Languages and Cultures
Keiko Ueda, Languages and Cultures
Yasmina Vallejos, Languages and Cultures
Kanae Yokoyama, Languages and Cultures
Taeho Yu, Curriculum and Instruction

* Graduate students who earned the Advanced Graduate Teacher Certificate are:
Patricia Gettings, Communication
Katharina Kipp, Languages and Cultures