Teaching for Tomorrow Fellowship Awards Recipients

Annually, it recognizes up to 15 awardees for their demonstrated talent for teaching and three senior faculty members for their long-term contributions to teaching at the University.

2019-2020

Sr. Fellows
  • Julia Chester, Psychological Sciences
  • Becky Good, Nursing

Jr. Fellows
  • Robert Duncan, Human Development and Family Studies
  • Deborah Dye, Nursing
  • Cezanne Elias, Human Development and Family Studies
  • Andres Flachs, Anthropology 
  • Susan Gordon, Nursing
  • Susan Modlin, Nursing
  • Janelle Potetz, Nursing
  • Laura Schwab Reese, Health and Kinesiology
  • Corey Thompson, Chemistry

2018-2019

Sr. Fellows
  • Gail Newton, College of Pharmacy
  • Irwin Weiser, College of Liberal Arts
  • Pamela Karagory, College of Health and Human Sciences
Jr. Fellows
  • Stanley Chan, Electrical and Computer Engineering
  • Kristen Kirby, Nursing
  • Gaurav Chopra, Chemistry
  • Kevin Solomon, Agricultural & Biological Engineering
  • Reuben Goforth, Forestry & Natural Resources
  • Nicole Hands, Computer & Information Technology
  • Jason Ware, Honors College
  • Heather Howard, Purdue University Libraries and School of Information Studies
  • Jennifer Johnson Anthropology
  • Tiffany Lyle, comparative pathobiology
  • Brandon Boor, Civil Engineering
  • Adam Watkins, Honors College
  • Alissa Russ, Pharmacy Practice

2017-2018

SENIOR FELLOWS
  • Patricia Darbishire, Pharmacy Practice, College of Pharmacy
  • Karen J. Foli, PhD, RN, FAAN, Nursing, College of Health and Human Sciences
  • Larry Nies Civil, Engineering, College of Engineering
Jr. Fellows
  • Rajamani Gounder, Chemical Engineering, College of Engineering
  • S. Selcen Guzey, Curriculum and Instruction, College of Education
  • Alex Isaacs, Pharmacy Practice ,College of Pharmacy
  • Emily Israel, Pharmacy Practice, College of Pharmacy
  • Matthew A Lanham Management Krannert School of Management
  • Michael L Mashtare Jr, Agronomy, College of Agriculture
  • Jianguo Mei, Chemistry, College of Science
  • Monica Miller, Pharmacy Practice, College of Pharmacy
  • Ellen Schellhase, Pharmacy, Practice College of Pharmacy
  • Mathew Tantama, Chemistry, College of Science
  • Becky Walters, Nursing, College of Health and Human Sciences
  • Zach Weber, Pharmacy Practice, College of Pharmacy
  • Kejie Zhao, Mechanical Engineering, College of Engineering

2016-2017

Sr. Fellows
      • Karen Marais, Aeronautics and Astronautics
      • Michael Loui, Engineering Education
      • Carl Wassgren, Mechanical Engineering
Jr. Fellows
      • Lalatendu Acharya, Consumer Science
      • Regan Bailey, Nutrition Science
      • Abby Berg, Nursing
      • Joaquin Cortes, Industrial Engineering
      • Meng Deng, Agricultural and Biological Engineering
      • Craig Goergen, Biomedical Engineering
      • Ramses Martinez, Industrial Engineering
      • Sara McMillan, Agricultural and Biological Engineering
      • Doug Osman, Communication
      • Derek Pacheco, English
      • Trevor Stamper, Entomology
      • Silvia Stan, Nutrition Science
      • Ilana Stonebraker, Libraries
      • Victoria Walker, Curriculum and Instruction

2015-2016

Sr. Fellows
      • Janet Alsup, English
      • Clifford Fisher, Management
      • George Hollich, Psychological Sciences
Jr. Fellows
      • Melinda Appold, Horticulture and Landscape Architecture
      • Amy Brewster, Psychological Sciences
      • Matthew Brodhead, Educational Studies
      • Shelley Claridge, Chemistry
      • Kendra Erk, Materials Engineering
      • Elizabeth Flaherty, Forestry and Natural Resources
      • Jingwei Hu, Mathematics
      • Joyce Main, Engineering Education
      • David Purpura, Human Development and Family Studies
      • Minjung Ryu, Curriculum and Instruction
      • Nicholas Sambaluk, Computer and Information Technology
      • Zoe Taylor, Human Development and Family Studies
      • Janet Thorlton, Nursing
      • David Whittinghill, Computer Graphics Technology

2014-2015

Sr. Fellows
      • Angelica Duran, English
      • Daphene Koch, Building Construction Management
      • Eric Nauman, Mechanical Engineering
Jr. Fellows
      • David Barbarash, Horticulture and Landscape Architecture
      • Bryan Boudouris, Chemical Engineering
      • Abigail Engelberth, Agriculture and Biological Engineering
      • Tarra Leigh Hodge, Health and Kinesiology
      • John Howarter, Materials Engineering
      • Milind Kulkarni, Computer Engineering
      • Jonathan Peterson, Mathematics
      • Regena Scott, Technology, Leadership, and Innovation
      • Elizabeth Yeager, Ag Econ
Sr. Advancement Fellowship
      • Karen Yehle, Nursing
Jr. Advancement Fellowship
      • Josh Boyd, Communication
      • Ryan Cabot, Animal Sciences

2013-2014

Sr. Faculty
      • Patrick Connolly, Computer Graphics Technology
      • Atsushi Fukada, Languages and Cultures
      • Marcy Towns, Chemistry
Jr. Faculty
      • Guang Cheng, Statistics
      • Jonathon Day, Hospitality and Tourism Management
      • Jennifer Freeman Marshall, English and Women Studies
      • Stephanie Gardner, Biological Sciences
      • Dawn Laux, Computer and Information Technology
      • Brandeis Marshall, Computer and Information Technology
      • Nathan Mentzer, Technology Leadership and Innovation
      • Meghan Norris, Consumer Science
      • Haley Oliver, Food Science
      • Yvonne Pitts, History
      • Sean Rotar, Landscape Architecture
      • Brian Todd, Physics
      • Maria Venetis, Communication
      • Jolena Waddell, Animal Science
      • Michael Yough, Educational Studies

2012-2013

Sr. Faculty
      • Michael Melloch, Electrical and Computer Engineering
      • Ralph Webb, Communication
Jr. Faculty
      • Michael Baldwin, Earth and Atmospheric Sciences
      • Ashley Crumby, Pharmacy Practice
      • Nancy Emery, Biological Sciences
      • Amy Fauber, Veterinary Clinical Sciences
      • Jeremy Garritano, Library Science
      • Benjamin Gramig, Agricultural Economics
      • Kendall Leon, English
      • Amy Lossie, Animal Sciences
      • Colleen Neary-Sundquist, Languages and Cultures
      • Rebecca Packer, Vet Clinical Sciences and Basic Medical Sciences
      • Sandra Sydnor, Hospitality and Tourism Management
      • Kelly Wilson, Organizational Behavior and Human Resource Management

2011-2012

      • Chris Clifton, Computer Science
      • Jennifer Dobbs-Oates, Child Development and Family Studies
      • Levon Esters, Youth Development and Agricultural Education
      • Melissa Franks, Child Development and Family Studies
      • Rick Johnston, Accounting
      • E. Birgit Kaufmann, Mathematics and Physics
      • Minchi Kim, Curriculum and Instruction
      • Chad Laux, Industrial Technology
      • Bo Li, Statistics
      • Meghan McDonough, Health and Kinesiology
      • Helen McNally, Electrical and Computer Engineering Technology
      • Jennifer Dobbs-Oates, Child Development and Family Studies
      • John Mott, Aviation Technology
      • Jennifer Richardson, Curriculum and Instruction
      • Tracy Vemulapalli, Comparative Pathobiology
      • Bill Watson, Curriculum and Instruction

2010-2011

      • Edward Bartlett, Assistant Professor of Biological Sciences
      • Ryan Cabot, Associate Professor of Animal Sciences
      • Kari Clase, Associate Professor of Industrial Technology
      • Leah Hibel, Assistant Professor of Child Development and Family Sciences
      • David Huse, Clinical Assistant Professor of Basic Medical Sciences
      • Tara Johnson, Associate Professor of English
      • Daphene Koch, Assistant Professor of Building Construction Management
      • Amy Mobley, Clinical Professional Assistant Professor of Foods and Nutrition
      • Manushag Powell, Assistant Professor of English
      • Lori Snyder, Assistant Professor of Agronomy
      • David Umulis, Assistant Professor of Ag and Biological Sciences
      • Mark Ward, Assistant Professor of Statistics
      • Aman Yadav, Assistant Professor of Educational Studies

2009-2010

      • Robert W. Sovinski, Professor of Lanscape Architechture
      • Rosalee A. Clawson, Associate Professor of Political Science
      • Saurabh Bagchi, Associate Professor of Electrical & Computer Engineering
      • Joseph V. Balagtas, Assistant Professor of Agricultural Economics
      • Adam E. Barry, Assistant Professor of Health & Kinesiology
      • Aryn M. Dotterer, Assistant Professor of Child Development & Family Serv.
      • April J. Johnson, Assistant Professor of Epidemiology and Public Health
      • Yaman Kaaheh, Clinical Assistant Professor of Pharmacy Practice
      • Linda Stalker Prokopy, Assistant Professor of Forestry and Natural Resources
      • Melanie Shoffner, Assistant Professor of English Education
      • Carrie A. Wachter, Assistant Professor of Educational Studies
      • Dongbin Xiu, Assistant Professor of Mathematics

2008-2009

      • Peg Ertmer, Professor of Curriculum and Instruction
      • James Mohler, Professor/Assistant Head of Computer Graphics Technology
      • Richard Rand, Professor of Visual and Performing Arts
      • Carol Anilowski, Assistant Professor of Management
      • Edray H. Goins, Assistant Professor of Mathematics
      • Roman Keeney, Assistant Professor of Agricultural Economics
      • Paula Leverage, Assistant Professor of Foreign Languages & Literatures
      • Chang Lu, Assistant Professor of Agric. & Biological Engineering
      • Dawn G. Marsh, Assistant Professor of History
      • Michael A. Ryan, Assistant Professor of History
      • Sarah J. Templin, Clinical Instructor of Educational Studies
      • Olga Vitek, Assistant Professor of Statistics

2007-2008

      • George E. Van Scoyoc, Professor of Agronomy
      • Susan G. Watts, Associate Professor of Management
      • Judy Chen, Assistant Professor of Pharmacy Practice
      • Mark French, Assistant Professor of Mechanical Engineering Technology
      • Guy Lebanon, Assistant Professor of Statistics
      • Maren Linett, Assistant Professor of English
      • Cristina Nita-Rotaru, Assistant Professor of Computer Science
      • Jennifer C. Richardson, Assistant Professor of Curriculum and Instruction
      • Alejandro Strachan, Assistant Professor of Materials Engineering

2006-2007

      • Jay Akridge, Professor of Agricultural Economics
      • David Rollock, Associate Professor of Psychological Sciences
      • Monica F. Cox, Assistant Professor of Engineering Education
      • Jennifer Dennis, Assistant Professor of Horticulture and Landscape Architecture
      • Stacy E. Holden, Assistant Professor of History
      • Christine L. Jackson, Assistant Professor of Management
      • Karen LaValle Norton, Associate Professor of the Patti and Rusty Rueff Department of Visual and Performing Arts
      • John Lumkes, Assistant Professor of Agricultural and Biological Engineering
      • Dimitrios Peroulis, Assistant Professor of Electrical and Computer Engineering

2005-2006

      • Hubert E. Dunsmore (Buster), Associate Professor of Computer Sciences
      • John T. Kirby, Professor of Foreign Languages and Literature
      • David J. Waters, Professor of Veterinary Clinical Sciences
      • Jeffrey L. Brewer, Assistant Professor of Computer Technology
      • Charles A. Calahan, Assistant Professor of Child Development and Family Studies
      • Kirby Hayes, Assistant Professor of Food Science
      • Christine A. Hrycyna, Assistant Professor of Chemistry
      • Peter K. Imbrie, Assistant Professor of Engineering Education
      • Erina L. MacGeorge, Assistant Professor of Communication
      • Jenna L. Rickus, Assistant Professor of Agricultural and Biological Engineering
      • Jennifer Marston William, Assistant Professor of Foreign Languages and Literatures
      • Michael Y. Zhu, Assistant Professor of Statistics

2004-2005

      • Marne G. Helgesen, Director of the Center for Instructional Excellence
      • Michael A. Morrison, Assistant Head/Associate Professor of History
      • Venkat Venkatasubramanian, Professor of Chemical Engineering
      • Gabriele Camera, Associate Professor of Economics
      • Heather L. Cooper, Assistant Professor of Mechanical Engineering Technology
      • Donatella Danielli, Associate Professor of Mathematics
      • John P. Denton, Associate Professor of Electrical and Computer Engineering Technology
      • Angelica Duran, Assistant Professor of English
      • Deborah K. Follman, Assistant Professor of Engineering Education
      • Marie Pickerill (Hornyik), Clinical Instructor of Health and Kinesiology
      • Patrice D. Rankine, Associate Professor of Foreign Languages and Literature
      • Carl Wassgren, Associate Professor of Mechanical Engineering

2003-2004

      • Pamela M. Aaltonen, Assistant Professor of Nursing
      • Karl G. Brandt, Professor of Biochemistry
      • R. Neal Houze, Professor of Chemical Engineering
      • Joshua Boyd, Assistant Professor of Communications
      • Patrick E. Connolly, Assistant Professor of Computer Graphics Technology
      • Nancy Edwards, Assistant Professor of Nursing
      • Elizabeth K. Menon, Assistant Professor of Art History
      • Douglas C. Nelson, Assistant Professor of Hospitality and Tourism Management
      • JoAnn Pjillion, Assistant Professor of Curriculum and Instruction
      • Thomas Siegmund, Assistant Professor of Mechanical Engineering
      • Aaron N. K. Yip, Assistant Professor of Mathematics
      • Li Zhang, Assistant Professor of Design

2002-2003

      • George M. Bodner, Arthur Kelly Distinguished Professor of Chemistry and Education
      • Eckhard A. Groll, Assistant Professor of Mechanical Engineering
      • Timothy J. Newby, Professor of Curriculum and Instruction
      • T. Channing Arndt, Assistant Professor of Agricultural Economics
      • Emily L. Allen, Assistant Professor of English
      • David S. Corti, Assistant Professor of Chemical Engineering
      • Cynthia G. Emrich, Assistant Professor of Management
      • Dino Felluga, Assistant Professor of English
      • Arvind Raman, Assistant Professor of Mechanical Engineering
      • Edie K. Schmidt, Assistant Professor of Industrial Technology
      • William Szaroletta, Assistant Professor of Mechanical Engineering Technology
      • Hong Z. Tan, Assistant Professor of Electrical and Computer Engineering
      • Marta VanLandingham, Assistant Professor of History
      • Timothy M. Whalen, Assistant Professor of Civil Engineering
      • Christine A. Wilson, Assistant Professor of Agricultural Economics

2001-2002

      • John G. Graveel, Professor of Agronomy
      • Charles M. Krousgrill, Jr., Professor of Mechanical Engineering
      • A. Charlene Sullivan, Associate Professor of Management
      • Carol L. Baird, Assistant Professor of Nursing
      • Sandra L. Barnes, Assistant Professor of Sociology/Anthropology/African American Studies
      • William A. Crossley, Assistant Professor of Aeronautics and Astronautics
      • Heidi A. Diefes-Dux, Assistant Professor of Engineering
      • April J. Ginther, Assistant Professor of English
      • Anne M. Knupfer, Associate Professor of Educational Studies
      • Matthew J. M. Krane, Assistant Professor of Materials Engineering
      • Julie R. Mariga, Assistant Professor of Computer Technology
      • Felicia D. Roberts, Assistant Professor of Communication
      • Katy L. Simonsen, Assistant Professor of Statistics
      • Alan L. Smith, Assistant Professor of Health, Kinesiology, and Leisure Studies
      • Kim L. Wilson, Assistant Professor of Landscape Architecture

2000-2001

      • Arnold C. Cooper, Louis A. Weil, Jr. Professor of Management
      • Elizabeth Grauerholz, Associate Professor of Sociology/Anthropology
      • Robert J. Joly, Professor of Horticulture
      • George T. Chiu, Assistant Professor of Mechanical Engineering
      • Christine L. Corum, Assistant Professor of Mechanical Engineering Technology
      • Rachel L. Einwohner, Assistant Professor of Sociology/Anthropology
      • Regina A. Galer-Unti, Assistant Professor of Health, Kinesiology, and Leisure Studies
      • Richard F. Ghiselli, Assistant Professor of Restaurant, Hotel, Institutional, and Tourism Management
      • Wei Hong, Associate Professor of Foreign Languages and Literatures
      • David R. Johnson, Assistant Professor of Materials Engineering
      • Ioannis Kontoyiannis, Assistant Professor of Statistics
      • James L. Mohler, Assistant Professor of Technical Graphics
      • Thomas M. Talavage, Assistant Professor of Electrical and Computer Engineering
      • James J. Walker, Assistant Professor of Basic Medical Sciences
      • Susan G. Watts, Assistant Professor of Management

1999-2000

      • Ann H. Hunt, Associate Professor of Nursing
      • James D. Lehman, Professor of Curriculum and Instruction
      • Rosalee A. Clawson, Assistant Professor of Political Science
      • Carol Anne Clayson, Assistant Professor of Earth and Atmospheric Sciences
      • Frank J. Dooley, Associate Professor of Agricultural Economics
      • Joseph M. La Lopa, Assistant Professor of Restaurant, Hotel, Institutional, and Tourism Management
      • William C. Oakes, Assistant Professor of Freshman Engineering
      • Jennifer Lynn Sinclair, Assistant Professor of Chemical Engineering
      • Deborah J. Taub, Assistant Professor of Educational Studies
      • Janet M. Wilmoth, Assistant Professor of Sociology

1998-1999

      • Robert W. Taylor, Professor of Agricultural Economics
      • Randy W. Roberts, Professor of History and American Studies
      • Zhilan J. Feng, Assistant Professor of Mathematics
      • Joan R. Fulton, Assistant Professor of Agricultural Economics
      • Antony L. Hosking, Assistant Professor of Computer Science
      • Denver W. Lopp, Assistant Professor of Aviation Technology
      • Mary B. Nakhleh, Associate Professor of Chemistry
      • Meri Kay Scott, Assistant Professor of Pharmacy Practice
      • Gerald E. Shively, Assistant Professor of Agricultural Economics
      • Christopher J. Staiger, Assistant Professor of Biological Sciences

1997-1998

    • Muriel Harris, Professor of English
    • James J. Vorst, Professor of Agronomy
    • Rebecca W. Doerge, Assistant Professor of Statistics and Agronomy
    • Francis J. Doyle III, Assistant Professor of Chemical Engineering
    • Julie A. Everett, Assistant Professor of Clinical Pharmacy
    • Alan L. Grant, Associate Professor of Animal Sciences
    • Sidney M. Moon, Associate Professor of Educational Psychology
    • Bruce H. Morimoto, Assistant Professor of Chemistry
    • Jason D. Papastavrou, Associate Professor of Industrial Engineering
    • Nancy J. Peterson, Assistant Professor of English

Purdue University, 610 Purdue Mall, West Lafayette, IN 47907, (765) 494-4600

© 2016-2017 Purdue University | An equal access/equal opportunity university | Copyright Complaints | Maintained by Office of the Provost

Trouble with this page? Disability-related accessibility issue? Please contact Office of The Provost at purdueprovost@purdue.edu.