2018 Jazz Fest Winners


PAO Hall

Outstanding Soloist (Blue Lake Scholarship):  Conway Zhang (Alto Sax), Carmel MS
Outstanding Soloist (Blue Lake Scholarship):  Nathan Longmeier (Bass), Riverside JH
Judges Award (3rd Place):  Edison MS
Outstanding Performance (2nd Place):  Riverside JH
Honor Band (1st Place):  Carmel MS

 

 

Loeb Playhouse

Outstanding Soloist (Blue Lake Scholarship):  Naomi Patten (Trumpet), Beloit Memorial
Outstanding Soloist:  Jeff Parker (Trumpet), Bloomington North
Judges Award (3rd Place):  Champaign Central #1
Outstanding Performance (2nd Place):  Bloomington North #1
Honor Band (1st Place):  Beloit Memorial #1

 

Anniversary Drawing Room

 

Outstanding Soloist (Abersold 1/2 Tuition):  Aaron Kaufman Levine (Alto Sax), Oak Park/River Forest
Outstanding Soloist (Birch Creek $300):  Jeff Parker (Guitar), Bloomington HS North
IU Summer Music Clinic – $200:  Charlie Reichert (Guitar), Oak Park/River Forest
Western Illinois Univ. Summer Jazz Camp 1/2 Tuition #1:  Noah Shorman (Drums), Oak Park/River Forest
Judges Award (3rd Place):  Lincoln Way East
Outstanding Performance (2nd Place):  Bloomington North C1
Honor Band (1st Place):  Oak Park/River Forest

 

PMU North Ballroom

 

Outstanding Soloist (Blue Lake Scholarship):  John Layton (Tenor Sax), Bloomington North
Outstanding Soloist:  Olivia Garcia (Trumpet), Beloit Memorial
Judges Award (3rd Place):  Metamora Township
Outstanding Performance (2nd Place):  Bloomington North #3
Honor Band (1st Place):  Beloit Memorial #2

 

Fowler Hall

 

Outstanding Soloist (Blue Lake Scholarship):  Aiden Dehn (Tenor Sax), Lincoln-Way East
Outstanding Soloist:  Aaron Kaufman Levine (Alto Sax), Oak Park/River Forest
Judges Award (3rd Place):  Lincoln Way East #1
Outstanding Performance (2nd Place):  Oak Park/River Forest
Honor Band (1st Place):  Mundelein #1

 

Stewart Center 302

 

Outstanding Soloist (Blue Lake Scholarship):  Oskar Lukacz (Drums), John Hersey HS
Outstanding Soloist:  Kori Halstead (Alto Sax), Shawano HS
Judges Award (3rd Place):  Park Tudor
Outstanding Performance (2nd Place):  Bloomington North #2
Honor Band (1st Place):  Shawano #1

 

Stewart Center 278

Outstanding Soloist (Blue Lake Scholarship):  Tyson Moore (Drums), Lawrence North HS
Outstanding Soloist:  Matthew Curry (Piano): Champaign Central HS
Judges Award (3rd Place):  DeKalb #1
Outstanding Performance (2nd Place):  West Aurora #2
Honor Band (1st Place):  Goshen #2

 

West Faculty Lounge

Outstanding Soloist (Aebersold 1/2 Tuition):  Tom Levesque (Trumpet), Bloomington North
Outstanding Soloist (W. Illinois 1/2 Tuition):  Ade Aikwe (Tenor Sax), Lafayette Jefferson
IU Summer Music Clinic $200 Scholarship:  David Richards (Bass), Penn HS
Judges Award (3rd Place):  Penn High School
Outstanding Performance (2nd Place):  Bloomington HS North Combo #4
Honor Band (1st Place):  Bloomington HS North Combo #2

 

 

Purdue Bands & Orchestras, 712 Third Street, West Lafayette, IN 47907, (765) 494-0770

© 2018 Purdue University | An equal access/equal opportunity university | Copyright Complaints | Maintained by Purdue Bands & Orchestras

If you have trouble accessing this page because of a disability, please contact Purdue Bands & Orchestras at bandsinfo@purdue.edu.