Fall 2017 Group X Schedule

Scroll down for Spring 2018 Schedule.

FINALS WEEK 2017  Reduced Group X Schedule

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

  SUNRISE CYCLING
6:30 AM
50 min, Adam (CS)
SUNRISE YOGA FLOW
6:30 AM
50 min, Pam (MP7)
SUNRISE CYCLING
6:30 AM
50 min, Becca (CS)
TAI CHI
9:30 AM
50 min, Nancy (MP6)
     
PIYO
12:00 PM
50 min, Jenny (MP1)
CYCLING
12:00 PM
50 min, Lauren (CS)
BOOTCAMP
12:00 PM
50 min, Caroline (M)
YOGA FLOW
12:00 PM
50 min, Jenny (MP7)
BODY SCULPT
12:00 PM
50 min, Whip (MP1)
WATER FITNESS
12:15 PM
45 min, Alisa (REC)
DEEP WATER FITNESS
12:00 PM
45 min, Alisa (A)
DEEP WATER FITNESS
12:00 PM
45 min, Alisa (A)
 
YOGA FOUNDATIONS
4:30 PM
50 min, Allison (MP7)
YOGA FOUNDATIONS
4:30 PM
50 min, Darah (MP7)
ZUMBA
4:30 PM
50 min, Skylar (MP7)
BARRE
5:30 PM
50 min, Anna (MP6)
 
CARDIO BLAST
5:30 PM
50 min, Adam (MP7)
WERQ DANCE FITNESS
5:30 PM
50 min, Abbey G (MP5)
BODY SCULPT
5:30 PM
50 min, Lauren (MP1)
  ZUMBA
5:30 PM
50 min, Marcela (MP5)
TABATA & CORE
5:30 PM
50 min, Skylar (MP1)
CYCLING
5:30 PM
50 min, Becca (CS)
   
BARRE
6:30 PM
50 min, Anna (MP6)
ZUMBA™
6:30 PM
50 min, Marcela (MP1)
TABATA & CORE
6:30 PM
50 min, Kristen (MP1)
20/20/20
6:30 PM
50 min, Cylie (MP1)

 

20/20/20
6:30 PM
50 min, Hope (MP1)
BOOTCAMP
6:30 PM
50 min, Kristen (M)
     
DEEP WATER FITNESS
7:00 PM
45 min, Kelly (A)
DEEP WATER FITNESS
7:00 PM
45 min, Maddie (A)
ZUMBA
7:30 PM
50 min, Genevieve (MP1)
TOTAL BODY CONDITIONING
7:30 PM
50 min, Marisa (M)
TOTAL BODY CONDITIONING
7:30 PM
50 min, Allison (M)
YOGA FLOW
7:30 PM
50 min, Jasica (MP7)

 

  20/20/20
8:30 PM
50 min, Rushelle (MP1)
CYCLING
7:30 PM
50 min, Cylie (CS)
 

Spring 2018 Group X Schedule

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

SUNRISE CYCLING
6:30 AM
50 min, Lilly (CS)
SUNRISE CYCLING
6:30 AM
50 min, Becca (CS)
SUNRISE CYCLING
6:30 AM
50 min, Lilly (CS)
SUNRISE CYCLING
6:30 AM
50 min, Maggie (CS)
SUNRISE YOGA
6:30 AM
50 min, Pam (MP7)
   
TAI CHI
9:30 AM
50 min, Nancy (MP6)
  GENTLE YOGA & MEDITATION
8:00 AM
50 min, Michael (MP7)
YOGA FOUNDATIONS
9:30 AM
50 min, Marisa (MP7)
PILATES FOUNDATIONS
9:00 AM
50 min, Michael (MP6)
TABATA & CORE
12:00 PM
50 min, Caroline (MP1)
CYCLING
12:00 PM
50 min, Maggie (CS)
WERQ  DANCE FITNESS
12:00 PM
50 min, Abby W (MP1)
BOOTCAMP
12:00 PM
50 min, Caroline (M)
CARDIO SCULPT
12:00 PM
50 min, Whip (MP1)
WATER FITNESS
12:15 PM
45 min, Alisa (REC)
DEEP WATER FITNESS
12:00 PM
45 min, Alisa (A)
YOGA FLOW
12:00 PM
50 min, Jenny/Maggie (MP7)
DEEP WATER FITNESS
12:00 PM
45 min, Alisa (A)
ZUMBA
12:00 PM
50 min, Skylar (MP7)
YOGA FOUNDATIONS
4:30 PM
50 min, Allison (MP7)
20/20/20
4:30 PM
50 min, Cylie (MP2)
TABATA & CORE
4:30 PM
50 min, Skylar (MP1)
BODY SCULPT
4:30 PM
50 min, Abbey G (MP1)
YOGA FOUNDATIONS
4:30 PM
50 min, Allison (MP7)
CARDIO BLAST
5:30 PM
50 min, Adam (MP7)
CYCLING
5:30 PM
50 min, Hope (CS)
BODY SCULPT
5:30 PM
50 min, Jessica (MP1)
PILATES FOUNDATIONS
5:30 PM
50 min, Hope (MP6)
ZUMBA
5:30 PM
50 min, Marcela (MP5)
BODY SCULPT
5:30 PM
50 min, Jessica (MP1)
YOGA FLOW
5:30 PM
50 min, Macy (MP7)
TURBOKICK™ 
5:30 PM
50 min, Rachel (MP7)
CYCLING
5:30 PM
50 min, Becca (CS)
TAI CHI
5:30 PM
50 min, Nancy (MP6)
TURBOKICK™ 
5:30 PM
50 min, Macy (MP1)
BARRE
6:30 PM
50 min, Anna (MP6)

ZUMBA™ 
6:30 PM
50 min, Anna (MP7)

WERQ DANCE FITNESS
6:30 PM
50 min, Marisa (MP1)
BARRE
6:30 PM
50 min, Anna (MP6)
TABATA & CORE
6:30 PM
50 min, Kristen (MP1)
BODY SCULPT
6:30 PM
50 min, Rachel (MP1)
YOGA FLOW
6:30 PM
50 min, Jasica (MP7)
20/20/20
6:30 PM
50 min, Rushelle (MP1)

SATURDAY

CYCLING
6:30 PM
50 min, Jenny X (CS)
    ZUMBA
6:30 PM
50 min, Marcela (MP7)
CYCLE, MORNING RIDE
9:00 AM
50 min, Lilly, Jenny X. (CS)
DEEP WATER FITNESS
7:00 PM
45 min, Kelly/Darah (A)
DEEP WATER FITNESS
7:00 PM
45 min, Maddie (A)
PIYO
7:30 PM
50 min, Macy (MP7)
WERQ DANCE FITNESS
7:30 PM
50 min, Abby W (MP1)
TOTAL BODY CONDITIONING
7:30 PM
50 min, Allison (M)
YOGA FOUNDATIONS
7:30 PM
50 min, Jessica (MP7)
YOGA FOUNDATIONS
10:00 AM
50 min, Rotating (MP5)
ZUMBA
7:30 PM
50 min, Genevieve (MP1)
BOOTCAMP
7:30 PM
50 min, Kristen (M)
CYCLING
7:30 PM
50 min, Cylie (CS)
  20/20/20
8:30 PM
50 min, Rushelle (MP1)
   

SUNDAY

      WERQ DANCE FITNESS
6:30 PM
50 min, Abby W/Abbey G (MP5)
    YOGA FLOW
7:30 PM
50 min, Darah (MP7)

Location Key:

  • CS-Cycle Studio
  • A-Boilermaker Aquatic Center
  • M-Mezzanine
  • MAC-Multipurpose Activity Court
  • MP1-Multipurpose Room 1
  • MP5-Multipurpose Room 5
  • MP6-Multipurpose Room 6
  • MP7-Multipurpose Room 7
  • REC-Rec Pool

Purdue University, Recreation & Wellness, West Lafayette, IN 47907 (765) 494-3109

© 2016 Purdue University | An equal access/equal opportunity university | Copyright Complaints

If you have trouble accessing this page because of a disability, please contact Student Life Marketing here.