Jump to main page content
Purdue signature
Purdue

Teaching for Tomorrow Fellowship Award Recipients

2014-15

Sr. Fellows:

  • Angelica Duran, English
  • Daphene Koch, Building Construction Management
  • Eric Nauman, Mechanical Engineering

Jr. Fellows:

  • David Barbarash, Horticulture and Landscape Architecture
  • Bryan Boudouris, Chemical Engineering
  • Abigail Engelberth, Agriculture and Biological Engineering
  • Tarra Leigh Hodge, Health and Kinesiology
  • John Howarter, Materials Engineering
  • Milind Kulkarni, Computer Engineering
  • Jonathan Peterson, Mathematics
  • Regena Scott, Technology, Leadership, and Innovation
  • Elizabeth Yeager, Ag Econ

Sr. Advancement Fellowship

  • Karen Yehle, Nursing

Jr. Advancement Fellowship

  • Josh Boyd, Communication
  • Ryan Cabot, Animal Sciences

2013-14

Sr. Faculty:

  • Patrick Connolly, Computer Graphics Technology
  • Atsushi Fukada, Languages and Cultures
  • Marcy Towns, Chemistry

Jr. Faculty:

  • Guang Cheng, Statistics
  • Jonathon Day, Hospitality and Tourism Management
  • Jennifer Freeman Marshall, English and Women Studies
  • Stephanie Gardner, Biological Sciences
  • Dawn Laux, Computer and Information Technology
  • Brandeis Marshall, Computer and Information Technology
  • Nathan Mentzer, Technology Leadership and Innovation
  • Meghan Norris, Consumer Science
  • Haley Oliver, Food Science
  • Yvonne Pitts, History
  • Sean Rotar, Landscape Architecture
  • Brian Todd, Physics
  • Maria Venetis, Communication
  • Jolena Waddell, Animal Science
  • Michael Yough, Educational Studies

2012-13

Sr. Faculty

  • Michael Melloch, Electrical and Computer Engineering
  • Ralph Webb, Communication

Jr. Faculty

  • Michael Baldwin, Earth and Atmospheric Sciences
  • Ashley Crumby, Pharmacy Practice
  • Nancy Emery, Biological Sciences
  • Amy Fauber, Veterinary Clinical Sciences
  • Jeremy Garritano, Library Science
  • Benjamin Gramig, Agricultural Economics
  • Kendall Leon, English
  • Amy Lossie, Animal Sciences
  • Colleen Neary-Sundquist, Languages and Cultures
  • Rebecca Packer, Vet Clinical Sciences and Basic Medical Sciences
  • Sandra Sydnor, Hospitality and Tourism Management
  • Kelly Wilson, Organizational Behavior and Human Resource Management

2011-12

  • Chris Clifton, Computer Science
  • Jennifer Dobbs-Oates, Child Development and Family Studies
  • Levon Esters, Youth Development and Agricultural Education
  • Melissa Franks, Child Development and Family Studies
  • Rick Johnston, Accounting
  • E. Birgit Kaufmann, Mathematics and Physics
  • Minchi Kim, Curriculum and Instruction
  • Chad Laux, Industrial Technology
  • Bo Li, Statistics
  • Meghan McDonough, Health and Kinesiology
  • Helen McNally, Electrical and Computer Engineering Technology
  • John Mott, Aviation Technology
  • Jennifer Richardson, Curriculum and Instruction
  • Tracy Vemulapalli, Comparative Pathobiology
  • Bill Watson, Curriculum and Instruction

2010-11

  • Edward Bartlett, Assistant Professor of Biological Sciences
  • Ryan Cabot, Associate Professor of Animal Sciences
  • Kari Clase, Associate Professor of Industrial Technology
  • Leah Hibel, Assistant Professor of Child Development and Family Sciences
  • David Huse, Clinical Assistant Professor of Basic Medical Sciences
  • Tara Johnson, Associate Professor of English
  • Daphene Koch, Assistant Professor of Building Construction Management
  • Amy Mobley, Clinical Professional Assistant Professor of Foods and Nutrition
  • Manushag Powell, Assistant Professor of English
  • Lori Snyder, Assistant Professor of Agronomy
  • David Umulis, Assistant Professor of Ag and Biological Sciences
  • Mark Ward, Assistant Professor of Statistics
  • Aman Yadav, Assistant Professor of Educational Studies

2009-10

  • Robert W. Sovinski, Professor of Lanscape Architechture
  • Rosalee A. Clawson, Associate Professor of Political Science
  • Saurabh Bagchi, Associate Professor of Electrical & Computer Engineering
  • Joseph V. Balagtas, Assistant Professor of Agricultural Economics
  • Adam E. Barry, Assistant Professor of Health & Kinesiology
  • Aryn M. Dotterer, Assistant Professor of Child Development & Family Serv.
  • April J. Johnson, Assistant Professor of Epidemiology and Public Health
  • Yaman Kaaheh, Clinical Assistant Professor of Pharmacy Practice
  • Linda Stalker Prokopy, Assistant Professor of Forestry and Natural Resources
  • Melanie Shoffner, Assistant Professor of English Education
  • Carrie A. Wachter, Assistant Professor of Educational Studies
  • Dongbin Xiu, Assistant Professor of Mathematics

2008-09

  • Peg Ertmer, Professor of Curriculum and Instruction
  • James Mohler, Professor/Assistant Head of Computer Graphics Technology
  • Richard Rand, Professor of Visual and Performing Arts
  • Carol Anilowski, Assistant Professor of Management
  • Edray H. Goins, Assistant Professor of Mathematics
  • Roman Keeney, Assistant Professor of Agricultural Economics
  • Paula Leverage, Assistant Professor of Foreign Languages & Literatures
  • Chang Lu, Assistant Professor of Agric. & Biological Engineering
  • Dawn G. Marsh, Assistant Professor of History
  • Michael A. Ryan, Assistant Professor of History
  • Sarah J. Templin, Clinical Instructor of Educational Studies
  • Olga Vitek, Assistant Professor of Statistics

2007-08

  • George E. Van Scoyoc, Professor of Agronomy
  • Susan G. Watts, Associate Professor of Management
  • Judy Chen, Assistant Professor of Pharmacy Practice
  • Mark French, Assistant Professor of Mechanical Engineering Technology
  • Guy Lebanon, Assistant Professor of Statistics
  • Maren Linett, Assistant Professor of English
  • Cristina Nita-Rotaru, Assistant Professor of Computer Science
  • Jennifer C. Richardson, Assistant Professor of Curriculum and Instruction
  • Alejandro Strachan, Assistant Professor of Materials Engineering

2006-07

  • Jay Akridge, Professor of Agricultural Economics
  • David Rollock, Associate Professor of Psychological Sciences
  • Monica F. Cox, Assistant Professor of Engineering Education
  • Jennifer Dennis, Assistant Professor of Horticulture and Landscape Architecture
  • Stacy E. Holden, Assistant Professor of History
  • Christine L. Jackson, Assistant Professor of Management
  • Karen LaValle Norton, Associate Professor of the Patti and Rusty Rueff Department of Visual and Performing Arts
  • John Lumkes, Assistant Professor of Agricultural and Biological Engineering
  • Dimitrios Peroulis, Assistant Professor of Electrical and Computer Engineering

2005-06

  • Hubert E. Dunsmore (Buster), Associate Professor of Computer Sciences
  • John T. Kirby, Professor of Foreign Languages and Literature
  • David J. Waters, Professor of Veterinary Clinical Sciences
  • Jeffrey L. Brewer, Assistant Professor of Computer Technology
  • Charles A. Calahan, Assistant Professor of Child Development and Family Studies
  • Kirby Hayes, Assistant Professor of Food Science
  • Christine A. Hrycyna, Assistant Professor of Chemistry
  • Peter K. Imbrie, Assistant Professor of Engineering Education
  • Erina L. MacGeorge, Assistant Professor of Communication
  • Jenna L. Rickus, Assistant Professor of Agricultural and Biological Engineering
  • Jennifer Marston William, Assistant Professor of Foreign Languages and Literatures
  • Michael Y. Zhu, Assistant Professor of Statistics

2004-05

  • Marne G. Helgesen, Director of the Center for Instructional Excellence
  • Michael A. Morrison, Assistant Head/Associate Professor of History
  • Venkat Venkatasubramanian, Professor of Chemical Engineering
  • Gabriele Camera, Associate Professor of Economics
  • Heather L. Cooper, Assistant Professor of Mechanical Engineering Technology
  • Donatella Danielli, Associate Professor of Mathematics
  • John P. Denton, Associate Professor of Electrical and Computer Engineering Technology
  • Angelica Duran, Assistant Professor of English
  • Deborah K. Follman, Assistant Professor of Engineering Education
  • Marie Pickerill (Hornyik), Clinical Instructor of Health and Kinesiology
  • Patrice D. Rankine, Associate Professor of Foreign Languages and Literature
  • Carl Wassgren, Associate Professor of Mechanical Engineering

2003-04

  • Pamela M. Aaltonen, Assistant Professor of Nursing
  • Karl G. Brandt,  Professor of Biochemistry
  • R. Neal Houze, Professor of Chemical Engineering
  • Joshua Boyd, Assistant Professor of Communications
  • Patrick E. Connolly, Assistant Professor of Computer Graphics Technology
  • Nancy Edwards, Assistant Professor of Nursing
  • Elizabeth K. Menon, Assistant Professor of Art History
  • Douglas C. Nelson, Assistant Professor of Hospitality and Tourism Management
  • JoAnn Pjillion, Assistant Professor of Curriculum and Instruction
  • Thomas Siegmund, Assistant Professor of Mechanical Engineering
  • Aaron N. K. Yip, Assistant Professor of Mathematics
  • Li Zhang, Assistant Professor of Design

2002-03

  • George M. Bodner, Arthur Kelly Distinguished Professor of Chemistry and Education
  • Eckhard A. Groll, Assistant Professor of Mechanical Engineering
  • Timothy J. Newby, Professor of Curriculum and Instruction
  • T. Channing Arndt, Assistant Professor of Agricultural Economics
  • Emily L. Allen, Assistant Professor of English
  • David S. Corti, Assistant Professor of Chemical Engineering
  • Cynthia G. Emrich, Assistant Professor of Management
  • Dino Felluga, Assistant Professor of English
  • Arvind Raman, Assistant Professor of Mechanical Engineering
  • Edie K. Schmidt, Assistant Professor of Industrial Technology
  • William Szaroletta, Assistant Professor of Mechanical Engineering Technology
  • Hong Z. Tan, Assistant Professor of Electrical and Computer Engineering
  • Marta VanLandingham, Assistant Professor of History
  • Timothy M. Whalen, Assistant Professor of Civil Engineering
  • Christine A. Wilson, Assistant Professor of Agricultural Economics

2001-02

  • John G. Graveel, Professor of Agronomy
  • Charles M. Krousgrill, Jr., Professor of Mechanical Engineering
  • A. Charlene Sullivan, Associate Professor of Management
  • Carol L. Baird, Assistant Professor of Nursing
  • Sandra L. Barnes, Assistant Professor of Sociology/Anthropology/African American Studies
  • William A. Crossley, Assistant Professor of Aeronautics and Astronautics
  • Heidi A. Diefes-Dux, Assistant Professor of Engineering
  • April J. Ginther, Assistant Professor of English
  • Anne M. Knupfer, Associate Professor of Educational Studies
  • Matthew J. M. Krane, Assistant Professor of Materials Engineering
  • Julie R. Mariga, Assistant Professor of Computer Technology
  • Felicia D. Roberts, Assistant Professor of Communication
  • Katy L. Simonsen, Assistant Professor of Statistics
  • Alan L. Smith, Assistant Professor of Health, Kinesiology, and Leisure Studies
  • Kim L. Wilson, Assistant Professor of Landscape Architecture

2000-01

  • Arnold C. Cooper, Louis A. Weil, Jr. Professor of Management
  • Elizabeth Grauerholz, Associate Professor of Sociology/Anthropology
  • Robert J. Joly, Professor of Horticulture
  • George T. Chiu, Assistant Professor of Mechanical Engineering
  • Christine L. Corum, Assistant Professor of Mechanical Engineering Technology
  • Rachel L. Einwohner, Assistant Professor of Sociology/Anthropology
  • Regina A. Galer-Unti, Assistant Professor of Health, Kinesiology, and Leisure Studies
  • Richard F. Ghiselli, Assistant Professor of Restaurant, Hotel, Institutional, and Tourism Management
  • Wei Hong, Associate Professor of Foreign Languages and Literatures
  • David R. Johnson, Assistant Professor of Materials Engineering
  • Ioannis Kontoyiannis, Assistant Professor of Statistics
  • James L. Mohler, Assistant Professor of Technical Graphics
  • Thomas M. Talavage, Assistant Professor of Electrical and Computer Engineering
  • James J. Walker, Assistant Professor of Basic Medical Sciences
  • Susan G. Watts, Assistant Professor of Management

1999-2000

  • Ann H. Hunt, Associate Professor of Nursing
  • James D. Lehman, Professor of Curriculum and Instruction
  • Rosalee A. Clawson, Assistant Professor of Political Science
  • Carol Anne Clayson, Assistant Professor of Earth and Atmospheric Sciences
  • Frank J. Dooley, Associate Professor of Agricultural Economics
  • Joseph M. La Lopa, Assistant Professor of Restaurant, Hotel, Institutional, and Tourism Management
  • William C. Oakes, Assistant Professor of Freshman Engineering
  • Jennifer Lynn Sinclair, Assistant Professor of Chemical Engineering
  • Deborah J. Taub, Assistant Professor of Educational Studies
  • Janet M. Wilmoth, Assistant Professor of Sociology

1998-99

  • Robert W. Taylor, Professor of Agricultural Economics
  • Randy W. Roberts, Professor of History and American Studies
  • Zhilan J. Feng, Assistant Professor of Mathematics
  • Joan R. Fulton, Assistant Professor of Agricultural Economics
  • Antony L. Hosking, Assistant Professor of Computer Science
  • Denver W. Lopp, Assistant Professor of Aviation Technology
  • Mary B. Nakhleh, Associate Professor of Chemistry
  • Meri Kay Scott, Assistant Professor of Pharmacy Practice
  • Gerald E. Shively, Assistant Professor of Agricultural Economics
  • Christopher J. Staiger, Assistant Professor of Biological Sciences

1997-98

  • Muriel Harris, Professor of English
  • James J. Vorst, Professor of Agronomy
  • Rebecca W. Doerge, Assistant Professor of Statistics and Agronomy
  • Francis J. Doyle III, Assistant Professor of Chemical Engineering
  • Julie A. Everett, Assistant Professor of Clinical Pharmacy
  • Alan L. Grant, Associate Professor of Animal Sciences
  • Sidney M. Moon, Associate Professor of Educational Psychology
  • Bruce H. Morimoto, Assistant Professor of Chemistry
  • Jason D. Papastavrou, Associate Professor of Industrial Engineering
  • Nancy J. Peterson, Assistant Professor of English