Request for Services


Building Deputies


Safety Committee

Our Staff

Contact Us



Buildings & Grounds Staff

Name Title Phone Email

Terry Ashlock

Senior Director for Building and Grounds


Ben Dispennett

Director, Building Services


Gary Evans

Director, Grounds


Kurt Stull

Director, Building Operations & Energy Management


Shannel Randle

Financial Mgr, Buildings & Grounds


Kelli Stacey

Administrative Assistant, Buildings and Grounds


Grounds Staff

Name Title Phone Email
Gary Evans Director, Grounds 494-0139
Mindy Irby Grounds Main Contact 494-3087

Phil Richey Landscape Supervisor – Service 494-3089
Scott Helmkamp Landscape Supervisor – Stewardship 496-3718
Tim Detzner Campus Arborist 494-3100
Wyatt Carmony Crew Chief, Grounds 496-6650
Randy Drake Crew Chief, Grounds 496-3326
Mark Fell Crew Chief, Grounds 496-6536
Jacob Henry Crew Chief, Grounds 496-6684
Jeff Woolard Crew Chief, Grounds 494-0059

Building Services Staff

Name Title Phone Email
Ben Dispennett Director, Building Services 494-1425
Lou Elridge Secretary, Building Services 494-7105
Kim Shoaf Secretary, Building Services 494-7105
Vivian Scott Day General Manager 494-7116
Jeff Nelson Day Shift Supervisor 494-9801
Howard Byers Training & Quality Assurance Coordinator 494-7115
Soledad Morales-Serrano Day Shift Supervisor 494-7118
Micheal Lake Evening General Manager 494-5872
Terri Delp Evening Shift Supervisor 494-7117
John "Jack" O'Grady Evening Shift Supervisor 494-7118
Dan Brooks Evening Shift Supervisor 494-7109
Jonathan Kim Evening Shift Supervisor 494-4702
David Miskin Night General Manager 494-7112
Chad Houston Night Shift Supervisor 494-1735
Richard Crawford Night Shift Supervisor 494-5127
Richard Morgan Late Evening Supervisor 494-7119
Jared Harrington Late Evening Supervisor 494-3913

Operations & Maintenance Staff – Central Shops

Name Title Phone Email
Kurt Stull Director, Operations and Maintenance

Dave Lucas Central Shops General Manager 494-9257
Teresa Remaly Secretary, Operations and Maintenance 494-1208
Chris Teague Electronics, Equipment Repair and Tool Crib Foreman 496-9641
Jeff Cooper Elevator Specialist 496-7372
Brian Ullrich Carpentry, Lock, and Sheetmetal Welding Foreman 494-4906
Dan Dunbar Electrical and Elevator Foreman 494-4881
Ralph Norton Refrigeration, Plumbing, and Steam Foreman 494-4888

Brian Wallar General Labor, Roofing, Masonry, and Painting Foreman 494-4904

Operations & Maintenance Staff – Project Teams

Name Title Phone Email
Dave Lucas Project Teams General Manager 494-9257
Lew Graham In-House Construction Manager 494-3858
Steve Fader Manager of Scheduling and Planning 494-4405
Monte Brewer Project Team Supervisor 496-7840
Doug Edging Project Team Supervisor 494-8091
Pat McFadden Project Team Supervisor 494-4884

Operations & Maintenance Staff –Zones

Name Title Phone Email
Mark Wilson Zones General Manager – PFSB 494-6384
Rob Barr Zone 1 – BRWN 144 494-7645
John Robbins Zone 2 – PSYC B110 494-1773
Kyle Banter Zone 3 – MSEE BU02 494-7646
Dave Burford Zone 4 – STEW G23 494-9293
Hal Oliver Zone 5 – VPRB G32 494-2723
Mike Lane Zone 7 – Discovery Park/BRK 1128 494-1410
Jeff Morrison Zone 8 – BRNG B298 496-7687
Dave Yanner

Evening Zone – PFSB 1192